Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Tutaj umieszczamy przydatne poradniki lub opisy posiadanego sprzętu, a dodatkowo zadajemy pytania lub szukamy porady.
Awatar użytkownika
Juby
Posty: 744
Rejestracja: 18 mar 2018, 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: Juby » 16 lip 2018, 19:44

Witam, wychodzę z pytaniem czy ktoś z nas był by chetny przejść kurs KPP. Po kursie tym posiada sie dużą wiedzę i umiejętności z zakresu pomagania innym. Dodatkowo po zdaniu egzaminu zyskuje się tytuł Ratownika. Cena takiego kursu z egzaminem to koszt około 950zł, czas trwania kursu 66 godzin w tym 41 godzin praktyki. Termin rozpoczęcia kursu to 10 sierpnia, zakończenia 19 sierpnia. Czy był by ktoś chetny?
AM I a JOKE TO YOU ?

Awatar użytkownika
Wiszu
Site Admin
Posty: 126
Rejestracja: 17 mar 2018, 16:55

Re: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: Wiszu » 17 lip 2018, 11:11

Akurat mnie wtedy nie ma na śląsku :-( OUT

Awatar użytkownika
Juby
Posty: 744
Rejestracja: 18 mar 2018, 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: Juby » 19 sie 2018, 17:13

Byłem. Polecam można się zajebiście dużo nauczyć, do tego stopnia- że oprócz nauczenia technik niesienia pomocy można też nauczyć się koordynować pracę innych ratowników zespołu lub zespołów Ratownictwa KPP będących na miejscu zdarzenia.

Temat do zamknięcia i archiwizacji.
AM I a JOKE TO YOU ?

Awatar użytkownika
Juby
Posty: 744
Rejestracja: 18 mar 2018, 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: Juby » 28 paź 2018, 21:10

Pojawiły się pytania (po akcji na Biskupicach) na temat takiego kursu. Jak to działa, czego można się nauczyć, ile kosztuje, gdzie można zrobić i ile trwa.
Chciał bym wam odpowiedzieć na takie pytanie właśnie tu.

Kurs KPP trwa 166 godzin i kosztuje około 900-1000 zł wraz z kosztem egzaminu i wydania certyfikatu. Certyfikat ważny jest 3 lata. Po upływie 3 lat robi się recertyfikacje (8 godzin przypomnienia i przedstawienia zmian w technikach od ostatniego szkolenia oraz egzamin) około 250zł. Egzamin zdaje się przed komisją państwową wyznaczoną przez odpowiedniego wojewodę (przeważenie jeden lub dwóch lekarzy i ratownik medyczny). Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru 30 pytań można popełnić 3 błędy (zdajemy indywidualnie). A także 3 zadań praktycznych w zespołach po 4-5 ratowników (zdajemy grupowo, ale jest możliwość dopytania indywidualnie kogoś z grupy).

Kurs KPP to kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, czyli zyskujecie tytuł "Ratownika KPP", posiądziecie wiedze na temat zabezpieczania miejsca zdarzenia, oceniania ryzyka dla ratownika jak i poszkodowanego, a także niwelowania wpływu otoczenia na bezpieczeństwo akcji (ewentualna ewakuacja poszkodowanego z oceną dopuszczalnego ryzyka utraty jego zdrowia w myśl ratowania jego życia). Przedstawią wam i wyuczą was technik ratowania życia: sztucznego oddychania (z zastosowaniem worka Ambu i butli tlenowych) oraz masażu serca z zastosowaniem defibrylatora AED( u osoby dorosłej, dziecka, niemowlaka oraz noworodka). Nauczycie się udrażniać drogi oddechowe za pomocą przyrządów (rurki ustno-gardłowej, rurki krtaniowej i maski krtaniowej), Nauczycie się rozpoznawania objawów, symptomów i specyficznych urazów lub specyficznego wyglądu ciała osoby poszkodowanej i prawidłowego rozpoznawania stanu poszkodowanego, a także danego schorzenia w tym głębokiego urazu- co za tym idzie nauczycie się taki stan diagnozować, a także prawidłowo mu przeciwdziałać. Zdobędziecie wiedzę jak pacjenta zabezpieczyć i przygotować do transportu. Nauczycie się technik ewakuowania poszkodowanych i pacjentów za pomocą sprzętu (deska ortopedyczna, nosze próżniowe, mata ewakuacyjna). Nauczą was działania w zespole, a także dowodzenia takim zespołem jak i dowodzenia większą grupą zespołów przybyłych na miejsce zdarzenia lub wypadku masowego (pierwszy przybyły na miejsce zespół ratowniczy lub pierwszy ratownik przejmuje dowodzenie akcją ratowniczą do momentu przybycia na miejsce zespołu Ratownictwa Medycznego lub Ratownictwa Ogniowego,który będzie gotów przejąć od niego dowodzenie). Dodatkowo może wystąpić program szkolenia ratownictwa górskiego, wodnego lub elementy współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (podjęcie śmigłowca). Kurs taki nastawiony jest na niesienie pomocy sprzętem specjalistycznym i w zespole. Bardzo przydatny jeśli macie już podstawowe szkolenie Pierwszej Pomocy lub ukończony kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej- nie mniej jednak wszystkiego czego nauczycie się w zakresie RKO na kursie KPP da się zastosować bez przyrządów z pomocą jednej osoby zgarniętej z ulicy (ewentualnie samemu w sytuacjach wyjątkowych).

Warto poczytać Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku po zmianach z 10 maja 2018r.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1410Lj.pdf

Pytania do egzaminu zawarte w rozporządzeniu do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006
https://www.cem.edu.pl/pliki/pytania_kpp_2016.pdf

Przykładowe kursy KPP:)
https://www.google.pl/search?source=hp& ... gjbHYVXCLA

Strona firmy w której ja robiłem kurs KPP (naprawdę rzetelna instytucja chcąca czegoś nauczyć, dobry sprzęt, dobrze merytorycznie przygotowani wykładowcy praktycy)
https://www.centrumratownictwa.com/kurs ... lifikowany

Najbliższy kurs zaczyna się w Katowicach 9 listopada 2018r

Jeśli nie potrzebujecie aż tak dużej wiedzy i drogiej na temat udzielania Pomocy Kwalifikowanej to zachęcam do zrobienia kursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej koszt około 150 zł, można się dogadać z HKR Auxilium ich ratowniczka medyczna ma uprawnienia do wystawiania zaświadczeń o odbyciu kursu :D

Przykładowy kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ku ... dmedycznej
AM I a JOKE TO YOU ?

Awatar użytkownika
Beti
Posty: 743
Rejestracja: 17 mar 2018, 17:57

Re: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: Beti » 01 sie 2019, 07:28

Przerzucam do działu z poradnikami. Informacje może komuś się przydadzą.
"Bo dzieło zniszczenia w dobrej sprawie jest święte, jak dzieło tworzenia."

Awatar użytkownika
DrozdeZ
Posty: 353
Rejestracja: 23 maja 2018, 14:57
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Post autor: DrozdeZ » 02 sie 2019, 18:47

Ja podziękuję :D
Pan jest pijany!
A pani brzydka! Tylko że ja jutro będę trzeźwy madame Braddock...

- Winston Churchill do Bessie Braddock

ODPOWIEDZ