Umundurowanie wz.2010

Tutaj umieszczamy przydatne poradniki lub opisy posiadanego sprzętu, a dodatkowo zadajemy pytania lub szukamy porady.
Awatar użytkownika
Miłosz
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2018, 13:50

Umundurowanie wz.2010

Post autor: Miłosz » 18 mar 2018, 17:18

Informacje zawarte w tekście pochodzą z dnia 08.07.2014. Obecnie pewne rzeczy mogą się różnić.

Dobra wspomagam inicjatywę Grubego i ostatecznie zrzucam Samaela z piedestału permanentych spamerów tego działu xD

Na wstępie info dla wyznawców bawełniaka - mundur wz.2010 jest dostępny w wersji całorocznej XD

Link do galerii:
https://plus.google.com/photos/11554102 ... banner=pwa

Jak już wspomniałem w jakimś temacie udało mi się nabyć nowiutki wz.2010, wrzucam tutaj krótki opis tego munduru gdyż na chwilę obecną w środowisku jest ich znikoma ilość, i bardzo możliwe iż z osób tutaj obecnych większość nie widziała go jeszcze na oczy.
Umundurowanie wz.2010 ma w ciągu kilku najbliższych lat docelowo zastąpić mundury wz.93.
Prace nad nim trwały kilka lat a docelowo wprowadzono go w połowie 2012 roku.
W Krakowie mieszkam nieopodal sztabu 6bdsz, i codziennie widzę żołnierzy czy to na ulicy, na zakupach czy w knajpie w której zwykle jadam obiady i starsze wzory mundurów to już absolutna rzadkość.
Gdzie kupić? Dorwać go najprościej na allegro, chociaż i tak jest ich tam niewiele, utrzymuje się tendencja około 1,5 strony ofert , a zważywszy na ilość rozmiarów trzeba się wstrzymać i wyłapać komplet z odpowiadającą nam rozmiarówką.
Cena? To zależy, ale zdecydowana większość oscyluje w granicach powyżej 250zł do około 300 czyli statystycznie komplet umundurowania wz.2010 wychodzi podobnie jak komplet CPU Helikona.

Co do samego kroju, zanim ktoś powie, że wygląda praktycznie jak CPU, to wspomnę iż sama firma Helikon powiedziała iż krój CPU to miks wz.2010 oraz amerykańskiego ACU ->stąd podobieństwo.
A więc tak pierwsze rzucające się w oko różnice w zestawieniu ze wz.93 to brak dolnych kieszenie w bluzie przez co w przypadku noszenia bluzy "wpuszczonej" w spodnie komfort powinien być nieco większy.
Górne kieszenie na klatce piersiowej są skośne, posiadają także większą pojemność niż te w starym kroju.
Stare naramienne pagony zastąpiono jednym pagonem na klatce piersiowej.
Co do samych kieszeni na ramionach, zastąpiona je kieszeniami na suwak, wygodne rozwiązanie, na pierwszy rzut oka ich pojemność jest podobna, jak w tych we wz.93. Po drugiej stronie względem suwaka na w obu kieszeniach są miejsca na lightsticki. Powyżej tych kieszeni znajdują się miejsca na flagówki.
Na lewym przedramieniu znajduje się dodatkowa podłużna kieszeń.
Stary typ kołnierza zastąpiono kołnierzem stójkowym. Mankiety zapinane są na rzep a nie tak jak w starych mundurach na guzik.
Po wewnętrznej stronie bluzy nie ma żadnych kieszeni, moim zdaniem jest to zaleta gdyż osobiście i tak nigdy z nich nie korzystałem, i zapewne większość z Was także.
Materiał z którego wykonana jest bluza (oraz spodnie) na pierwszy rzut oka nie różni się od tych z późniejszych partii Rip-stopów wz.93 -> intensywne, żywe kolory oraz ciemna poliestrowa siatka.
Sam w sobie jednak materiał w nowych mundurach jest nieco cieńszy, a z wypowiedzi różnych ludzi na innych forach można się także dowiedzieć iż ponoć nieco wolniej traci kolor czy to podczas użytku czy wskutek prania. Czy to jest prawda? Wszystko wyjdzie "w praniu" :)
Na łokciach znajduje się podwójna warstwa materiału która dodatkowo pełni rolę kieszeni w którą można wsadzić piankowe wkłady, które są w zestawie z mundurem.
Tutaj krótki off top.
W zestawie z mundurem jak już wspomniałem dostajemy piankowe wkłady na kolana i łokcie, które same w sobie w różnych sklepach kosztują ok. 30-40zł, a zamiast szelek otrzymujemy całkiem przyzwoitej jakości polipropylenowy pasek z polimerową klamrą. W zestawie są oczywiście takżę dwie biało czerwone flagówki.
Co do spodni, to te nie różnią się w jakiś znaczący sposób od tych w starym kroju.
Szlufki w spodniach są nieco szersze, a metalowe ściągacze służące do zwężania pasa zastąpiono kompozytowymi.
Kieszenie po bokach są podobne, te we wz.2010 są lekko skośne w górnej części. Na kolanach znajdują się także miejsca na piankowe wkłady. W tym przypadku jednak i tak polecam zakup osobnych ochraniaczy, nie tyle dla wygody co dla przedłużenia żywotu spodni.
Do spodni dołączono także gumowe ściągacze do butów wg. nieprzydatne, osobiście polecam noszenie spodni wypuszczonych na buty - jest wygodniej, modniej, efektywniej (tak wiem, w regulaminie wojskowym jest napisane, że spodnie powinny być wpuszczone W buty).

Ogólnie mundur sprawia całkiem fajne wrażenie, w cenie podobnej do CPU dostajemy wysokiej jakości kontraktowy produkt w nowoczesnym wydaniu.

ODPOWIEDZ